BFC247934824
Description
CAP FILM 0.82UF 5% 160VDC RADIAL
DataSheet
BFC247934824 PDF
Type Description
Series:MKP479
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.82 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:100V
Voltage Rating - DC:160V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):0.787" (20.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)