715P15356KA3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP FILM 0.015UF 5% 600VDC RAD
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
715P15356KA3 PDF
Type Description
Series:Orange Drop® 715P
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.015 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:200V
Voltage Rating - DC:600V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.421" Dia x 0.902" L (10.70mm x 22.90mm)
Height - Seated (Max):0.713" (18.10mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.689" (17.50mm)