ECQ-E2124JB3
Description
CAP FILM 0.12UF 5% 250VDC RADIAL
DataSheet
ECQ-E2124JB3 PDF
Type Description
Series:ECQ-E(B)
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:0.12 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:250V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.311" L x 0.224" W (7.90mm x 5.70mm)
Height - Seated (Max):0.614" (15.60mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)