MKP385420200JKP2T0
Description
CAP FILM 0.2UF 5% 2KVDC RADIAL
DataSheet
MKP385420200JKP2T0 PDF
Type Description
Series:MKP385
Package:Tray
Part Status:Active
Capacitance:0.2 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:700V
Voltage Rating - DC:2000V (2kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.220" L x 0.827" W (31.00mm x 21.00mm)
Height - Seated (Max):1.220" (31.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)