MKP385168160JDM2B0
Description
CAP FILM 680PF 5% 1.6KVDC RADIAL
DataSheet
MKP385168160JDM2B0 PDF
Type Description
Series:MKP385
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:680 pF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:550V
Voltage Rating - DC:1600V (1.6kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):0.394" (10.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)