ECW-H20152JVB
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
CAP FILM 1500PF 5% 2KVDC RADIAL
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
ECW-H20152JVB PDF
Type Description
Series:ECW-H(V)
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1500 pF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:2000V (2kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max):0.748" (19.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)