MKP385E61563KYP5T0
Description
CAP FILM 15UF 630VDC RAD
DataSheet
MKP385E61563KYP5T0 PDF
Type Description
Series:MKP385e
Package:Tray
Part Status:Active
Capacitance:15 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:220V
Voltage Rating - DC:630V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):7 mOhms
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial - 4 Leads
Size / Dimension:2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Height - Seated (Max):1.988" (50.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:2.067" (52.50mm)