ECW-H12103RJV
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
CAP FILM 10000PF 5% 1.25KVDC RAD
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
ECW-H12103RJV PDF
Type Description
Series:ECW-H(V)
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:10000 pF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:1250V (1.25kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.709" L x 0.315" W (18.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):0.787" (20.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)