ECW-HA3C912HQ
Description
CAP FILM 9100PF 3% 1.6KVDC RAD
DataSheet
ECW-HA3C912HQ PDF
Type Description
Series:ECW-H(A)
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:9100 pF
Tolerance:±3%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:1600V (1.6kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.701" L x 0.280" W (17.80mm x 7.10mm)
Height - Seated (Max):0.709" (18.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)