MKP1848620094Y2
Description
CAP FILM 20UF 5% 900VDC RADIAL
DataSheet
MKP1848620094Y2 PDF
Type Description
Series:MKP1848
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:20 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:900V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):12 mOhms
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:2.264" L x 0.984" W (57.50mm x 25.00mm)
Height - Seated (Max):1.772" (45.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:2.067" (52.50mm)