BFC233842825
Description
CAP FILM 8.2UF 10% 800VDC RADIAL
DataSheet
BFC233842825 PDF
Type Description
Series:MKP338 4
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:8.2 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:300V
Voltage Rating - DC:800V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:2.402" L x 0.846" W (61.00mm x 21.50mm)
Height - Seated (Max):1.516" (38.50mm)