BFC238026563
Description
CAP FILM 0.056UF 5% 100VDC RAD
DataSheet
BFC238026563 PDF
Type Description
Series:MKP380
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:0.056 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:63V
Voltage Rating - DC:100V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):0.354" (9.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)