BFC237534363
Description
CAP FILM 0.036UF 5% 1.6KVDC RAD
DataSheet
BFC237534363 PDF
Type Description
Series:KP/MKP 375
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.036 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:500V
Voltage Rating - DC:1600V (1.6kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.181" L x 0.472" W (30.00mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max):0.984" (25.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)