KP1830122011W
Description
CAP FILM 220PF 1% 100VDC RADIAL
DataSheet
KP1830122011W PDF
Type Description
Series:KP 1830
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:220 pF
Tolerance:±1%
Voltage Rating - AC:63V
Voltage Rating - DC:100V
Dielectric Material:Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):0.236" (6.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)