MKP385182125JCI2B0
Description
CAP FILM 820PF 5% 1.25KVDC RAD
DataSheet
MKP385182125JCI2B0 PDF
Type Description
Series:MKP385
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:820 pF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:450V
Voltage Rating - DC:1250V (1.25kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)