MKP383513040JKI2B0
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
Description
CAP FILM 1.3UF 5% 400VDC RADIAL
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
MKP383513040JKI2B0 PDF
Type Description
Series:MKP383
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1.3 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:200V
Voltage Rating - DC:400V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.240" L x 0.709" W (31.50mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max):1.102" (28.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)