BFC237541223
Description
CAP FILM 0.022UF 3.5% 2KVDC RAD
DataSheet
BFC237541223 PDF
Type Description
Series:KP/MKP 375
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.022 µF
Tolerance:±3.5%
Voltage Rating - AC:600V
Voltage Rating - DC:2000V (2kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.181" L x 0.512" W (30.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max):1.024" (26.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)