ECW-F4623RHL
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
CAP FILM 0.062UF 3% 400VDC RAD
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
ECW-F4623RHL PDF
Type Description
Series:ECW-F(L)
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:0.062 µF
Tolerance:±3%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:400V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.512" L x 0.268" W (13.00mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max):0.575" (14.60mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)