ECW-H10243RHV
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
CAP FILM 0.024UF 3% 1KVDC RADIAL
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
ECW-H10243RHV PDF
Type Description
Series:ECW-H(V)
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:0.024 µF
Tolerance:±3%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:1000V (1kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.709" L x 0.335" W (18.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max):0.807" (20.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)