BFC230344395
Description
CAP FILM 3.9UF 5% 250VDC RADIAL
DataSheet
BFC230344395 PDF
Type Description
Series:MKT303
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:3.9 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:63V
Voltage Rating - DC:250V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.024" L x 0.323" W (26.00mm x 8.20mm)
Height - Seated (Max):0.630" (16.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)