BFC236853564
Description
CAP FILM 0.56UF 10% 400VDC RAD
DataSheet
BFC236853564 PDF
Type Description
Series:MKT368
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.56 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:220V
Voltage Rating - DC:400V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.181" L x 0.295" W (30.00mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max):0.807" (20.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)