MKP385147250JI02W0
Description
CAP FILM 470PF 5% 2.5KVDC RADIAL
DataSheet
MKP385147250JI02W0 PDF
Type Description
Series:MKP385
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:470 pF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:900V
Voltage Rating - DC:2500V (2.5kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):0.472" (12.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)