BFC237663224
Description
CAP FILM 0.22UF 3.5% 630VDC RAD
DataSheet
BFC237663224 PDF
Type Description
Series:KP/MMKP 376
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.22 µF
Tolerance:±3.5%
Voltage Rating - AC:300V
Voltage Rating - DC:630V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.220" L x 0.709" W (31.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max):1.102" (28.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)