MKP385420040JIM2T0
Description
CAP FILM 0.2UF 5% 400VDC RADIAL
DataSheet
MKP385420040JIM2T0 PDF
Type Description
Series:MKP385
Package:Tray
Part Status:Active
Capacitance:0.2 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:200V
Voltage Rating - DC:400V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):0.610" (15.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)