MKP385582040JPM4T0
Description
CAP FILM 8.2UF 5% 400VDC RADIAL
DataSheet
MKP385582040JPM4T0 PDF
Type Description
Series:MKP385
Package:Tray
Part Status:Active
Capacitance:8.2 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:200V
Voltage Rating - DC:400V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.693" L x 0.846" W (43.00mm x 21.50mm)
Height - Seated (Max):1.516" (38.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:1.476" (37.50mm)