F339MX231531KDM2B0
Description
CAP FILM 0.015UF 10% 630VDC RAD
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
F339MX231531KDM2B0 PDF
Type Description
Series:F339M
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.015 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:310V
Voltage Rating - DC:630V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):0.394" (10.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)