BFC237875752
Description
CAP FILM 7500PF 5% 1KVDC RADIAL
DataSheet
BFC237875752 PDF
Type Description
Series:MKP/MKP378
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:7500 pF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:300V
Voltage Rating - DC:1000V (1kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):0.728" (18.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)