BFC236869273
Description
CAP FILM 0.027UF 5% 630VDC RAD
DataSheet
BFC236869273 PDF
Type Description
Series:MKT368
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.027 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:250V
Voltage Rating - DC:630V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.689" L x 0.217" W (17.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max):0.689" (17.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)