ECW-H20822JV
Description
CAP FILM 8200PF 5% 2KVDC RADIAL
DataSheet
ECW-H20822JV PDF
Type Description
Series:ECW-H(V)
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:8200 pF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:2000V (2kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.906" L x 0.394" W (23.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):0.768" (19.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.787" (20.00mm)