BFC238346242
Description
CAP FILM 2400PF 5% 1.4KVDC RAD
DataSheet
BFC238346242 PDF
Type Description
Series:MMKP383
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2400 pF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:500V
Voltage Rating - DC:1400V (1.4kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.220" L x 0.591" W (31.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max):0.984" (25.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)