BFC237526332
Description
CAP FILM 3300PF 5% 1KVDC RADIAL
DataSheet
BFC237526332 PDF
Type Description
Series:KP/MKP 375
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:3300 pF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:400V
Voltage Rating - DC:1000V (1kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.728" L x 0.236" W (18.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):0.630" (16.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)