725M33592LA3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP FILM 3.3UF 10% 250VDC RADIAL
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
725M33592LA3 PDF
Type Description
Series:Orange Drop® 725M
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:3.3 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:160V
Voltage Rating - DC:250V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.228" L x 0.598" W (31.20mm x 15.20mm)
Height - Seated (Max):0.941" (23.90mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)