ECW-F4135JLB
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
CAP FILM 1.3UF 5% 400VDC RADIAL
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
ECW-F4135JLB PDF
Type Description
Series:ECW-F(L)
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1.3 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:400V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.102" L x 0.504" W (28.00mm x 12.80mm)
Height - Seated (Max):0.969" (24.60mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.689" (17.50mm)