BFC2373FF474MF
Description
CAP FILM 0.47UF 5% 400VDC RADIAL
DataSheet
BFC2373FF474MF PDF
Type Description
Series:MKT373M
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.47 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:100V
Voltage Rating - DC:400V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):0.472" (12.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)