BFC237531392
Description
CAP FILM 3900PF 3.5% 1.6KVDC RAD
DataSheet
BFC237531392 PDF
Type Description
Series:KP/MKP 375
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:3900 pF
Tolerance:±3.5%
Voltage Rating - AC:500V
Voltage Rating - DC:1600V (1.6kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.728" L x 0.354" W (18.50mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max):0.728" (18.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)