MKP385368125JII2T0
Description
CAP FILM 0.068UF 5% 1.25KVDC RAD
DataSheet
MKP385368125JII2T0 PDF
Type Description
Series:MKP385
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.068 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:450V
Voltage Rating - DC:1250V (1.25kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:-
Height - Seated (Max):-
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)