716P47256JA3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP FILM 4700PF 5% 600VDC RADIAL
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
716P47256JA3 PDF
Type Description
Series:Orange Drop® 716P
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:4700 pF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:200V
Voltage Rating - DC:600V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.701" L x 0.280" W (17.80mm x 7.10mm)
Height - Seated (Max):0.720" (18.30mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.500" (12.70mm)