BFC238660184
Description
CAP FILM 0.18UF 10% 2KVDC SCREW
DataSheet
BFC238660184 PDF
Type Description
Series:MMKP386
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.18 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:700V
Voltage Rating - DC:2000V (2kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):6 mOhms
Operating Temperature:-50°C ~ 85°C
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:Rectangular Box
Size / Dimension:1.732" L x 0.866" W (44.00mm x 22.00mm)
Height - Seated (Max):1.496" (38.00mm)
Termination:Screw Terminals
Lead Spacing:0.894" (22.70mm)