BFC237525124
Description
CAP FILM 0.12UF 3.5% 1KVDC RAD
DataSheet
BFC237525124 PDF
Type Description
Series:KP/MKP 375
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.12 µF
Tolerance:±3.5%
Voltage Rating - AC:400V
Voltage Rating - DC:1000V (1kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.181" L x 0.453" W (30.00mm x 11.50mm)
Height - Seated (Max):0.965" (24.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)