MKP385222200JC02Z0
Description
CAP FILM 2200PF 5% 2KVDC RADIAL
DataSheet
MKP385222200JC02Z0 PDF
Type Description
Series:MKP385
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:2200 pF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:700V
Voltage Rating - DC:2000V (2kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)