BFC236857223
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
Description
CAP FILM 0.022UF 5% 400VDC RAD
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
BFC236857223 PDF
Type Description
Series:MKT368
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.022 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:220V
Voltage Rating - DC:400V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.492" L x 0.165" W (12.50mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max):0.508" (12.90mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)