ECW-F4514RHB
Description
CAP FILM 0.51UF 3% 400VDC RADIAL
DataSheet
ECW-F4514RHB PDF
Type Description
Series:ECW-F(B)
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:0.51 µF
Tolerance:±3%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:400V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.906" L x 0.492" W (23.00mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):0.965" (24.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)