BFC237864564
Description
CAP FILM 0.56UF 5% 630VDC RADIAL
DataSheet
BFC237864564 PDF
Type Description
Series:MKP/MKP378
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.56 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:300V
Voltage Rating - DC:630V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.240" L x 0.591" W (31.50mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max):0.984" (25.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)