ECQ-E2103JFB
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
CAP FILM 10000PF 5% 250VDC RAD
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
ECQ-E2103JFB PDF
Type Description
Series:ECQ-E(F)
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10000 pF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:250V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.406" L x 0.169" W (10.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):0.488" (12.40mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)