BFC236815224
Description
CAP FILM 0.22UF 10% 63VDC RADIAL
DataSheet
BFC236815224 PDF
Type Description
Series:MKT368
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.22 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:40V
Voltage Rating - DC:63V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.492" L x 0.165" W (12.50mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max):0.520" (13.20mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)