ECW-H16133HVB
Description
CAP FILM 0.013UF 3% 1.6KVDC RAD
DataSheet
ECW-H16133HVB PDF
Type Description
Series:ECW-H(V)
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.013 µF
Tolerance:±3%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:1600V (1.6kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.906" L x 0.354" W (23.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max):0.886" (22.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)