ECW-H20752RHV
Description
CAP FILM 7500PF 3% 2KVDC RADIAL
DataSheet
ECW-H20752RHV PDF
Type Description
Series:ECW-H(V)
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:7500 pF
Tolerance:±3%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:2000V (2kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.906" L x 0.374" W (23.00mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max):0.906" (23.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)