MCM01-001ED102J-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP MICA 1000PF 5% 500V SMD
Catalog
Mica and PTFE Capacitors
DataSheet
MCM01-001ED102J-F PDF
Type Description
Series:MCM01
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1000 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:500 V
Dielectric Material:Mica
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard SMD
Lead Spacing:-
Features:RF, High Frequency
Size / Dimension:0.460" L x 0.400" W (11.68mm x 10.16mm)