CMR05E680FODP
Description
CAP MICA 68UF 500V
DataSheet
CMR05E680FODP PDF
Part Status:Active
Capacitance:68 pF
Tolerance:±1%
Voltage - Rated:500 V
Dielectric Material:Mica
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Lead Spacing:0.224" (5.70mm)
Features:General Purpose
Size / Dimension:0.449" L x 0.181" W (11.40mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max):0.358" (9.10mm)