CMR04E200JODR
Description
CAP MICA 20PF 500V RADIAL
DataSheet
CMR04E200JODR PDF
Part Status:Active
Capacitance:20 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:500 V
Dielectric Material:Mica
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Lead Spacing:0.150" (3.80mm)
Features:General Purpose
Size / Dimension:0.358" L x 0.189" W (9.10mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max):0.331" (8.40mm)